Lepší helma, bezpečnější hra
Samozřejmě nepředpokládáme, že by hokejistovi chyběla ve výstroji helma, bez ní se na led nechodí! Jenže helmu je potřeba jednak jednou za čas měnit, a jednak se dá vždy sáhnout po lepším, bezpečnějším a pohodlnějším modelu. Koukněte se, jaký typ helmy má váš hokejista doma a poohlédněte se po vyšší řadě.
Vyšší modely helem mívají lepší komponenty, vliv to má nejen na ochranu, ale hlavně na pohodlí. Ty dražší mají například lepší systém odvětrávání, hustší vnitřní výstelku a podobně.
Nová a lepší helma je dárkem, který má hodnotu. Helma však musí perfektně sednout velikostně, nesmí být volná a při hře se pohybovat (a to ani ze strany na stranu!), pokud by však tlačila, může to pořádně znepříjemnit hru. Pokud bude helma větší nebo zbytečně široká, nebude plnit svoji funkci tak, jak má, a ochrana nebude 100%. Hokejové helmy se totiž liší nejen velikostí, ale i tvarem. Podrobný přehled značek a rozměrů hokejových helem najdete ZDE.
K té, která se prodává samostatně, nezapomeňte přihodit plexisklo pro dokonalou ochranu obličeje, pro mladého hokejistu pak mřížku. Ta je pro hokejisty do 18 let povinná. Ať nemusíte sestavovat jednotlivé části, vezměte rovnou combo, kde je k helmě zabudovaná i ochrana obličeje.
Bez dobrých rukavic to nejde
Rukavice? Ty dostávají při hokeji pořádně zabrat. Je potřeba je měnit pravidelně, nejlépe dřív, než začnou být hráči nepohodlné. Pokud nevíte, jakou velikost svému hokejistovi vybrat, nejlíp uděláte, pokud mu na chvíli zcizíte jeho současné rukavice a podle nich vyberete nové. Rukavice totiž nesmí při hře padat, ale zároveň nesmí být moc těžké, aby hráči nebránily při ovládání hokejky.
Pamatujte, že čím menší hmotnost, tím pohodlnější hra! Kvalitní hokejové rukavice bývají vyztužené tam, kde nejčastěji dochází k sekání, hokejistovy prsty tak zůstanou chráněné.
Hokejová taška není jen o funkčnosti
Na svou hokejovou tašku si hráči dost potrpí. Tašku ukazují po cestě na trénink i zápasy a nikdo nechce chodit s takovou, která už je dávno out. Tašku vybírejte podle toho, jestli obdarovaný hraje v útoku nebo v bráně. Brankářská výstroj se totiž od té klasické dost liší svou velikostí i hmotností.
Kvalitní hokejové tašky pojmou všechno od spodního oblečení, dresu, bruslí, helmy, chráničů i dalších doplňků. Vejít by se do nich měla i lahev s pitím a pár dalších věcí. Bývají z voděodolného materiálu a některé mívají i systémy odvětrávání, aby se věci po tréninku nezapařily. K tašce můžete přihodit i obal na hokejku.
Bez ribana ani ránu
V suchu se hraje mnohem líp než v propoceném triku. A pokud váš hokejista trénuje několikrát týdně, určitě si nestíhá prát jedno ribano pořád dokola. Mít ve skříni aspoň jedno, dvě navíc se hodí.
Ribano z kvalitního materiálu je základ, a to doslova a do písmene. Tato spodní vrstva (kterou mimochodem kromě hokeje využije i do hor nebo pro zimní outdoorové sporty) zaručí hokejistovi pohodlí i při vypjatém zápase, okamžitý odvod potu a zabrání přehřátí.
Ribana vybírejte podle klasické velikosti oblečení, navlékají se přímo na tělo pod výstroj, takže nejdůležitější je, aby byl materiál příjemný na kůži, dobře sál vlhkost a rychle schnul. Ribano můžete pořídit buď dvoudílné, tedy triko a kalhoty, nebo jako jeden celek. Kvalitní ribana mívají antibakteriální technologii a u některých kalhot máte i všitý suspenzor.
Hokejové doplňky, bez kterých nebude výstroj kompletní
Víte, čeho ještě nikdy není dost? Ponožek! Ponožky nebo podkolenky určené na hokej by měly být vyšší než je brusle, uvnitř boty neklouzat a zajistit bezchybný odvod potu. Musejí být maximálně pohodlné, nikde neškrtit, netlačit a neodírat kůži, aby hokejista neměl po tréninku na noze puchýře.
A když už jsme u ponožek, můžete rovnou doplnit zásobu štulpen. Kvalitní pletené nebo sublimované stulpny jsou nedílnou součástí každé hokejové výbavy. No, a když vezmete hokejovou láhev na pití a k ní přibalíte pár ionťáků nebo proteinových tyčinek, máte skvělý vánoční sportovní balík.
Jak vybrat hokejku?
U hokejky nezáleží jen na velikosti, ale i na tvrdosti. Ta je vyznačená číslem - čím větší číslo, tím tvrdší hokejka je.
Ale to hlavní je výška hráče. Délka hokejky by měla dosahovat ke špičce nosu, když hokejista stojí na bruslích, tak po bradu.
Pokud máte doma hokejistu juniora, můžete nechat i velikostní rezervu, kdy i na bruslích může hokejka dosahovat až ke špičce nosu. Hokejka se dá zkrátit, touto úpravou však ztvrdne, a pokud vám malý hokejista roste jako z vody, můžete ji i prodloužit nástavcem, bude pak ale měkčí.
Podrobné přehledy typů hokejek a jejich parametrů najdete TADY.
Dresem nic nezkazíte
Nadšeného hokejistu i hokejového fanouška pod stromečkem můžete překvapit i dresem nároďáku v červené nebo bílé. Kromě fandění se dá dres nosit i na tréninky, materiál je rychleschnoucí a dobře odvádí pot.
Pokud chcete dárek, který hokejista využije kromě tréninků a zápasů i ve volném čase, radost mu uděláte značkovým sportovním oblečením. Univerzální kus oblečení zahřeje a neomezuje v pohybu. Fandí váš hokejista NHL? Vyberte mu tričko, kulich nebo kšiltovku s logem jeho oblíbeného týmu!
Pořád tápete?
Nezapomínejte, že zakoupené zboží můžete do 14 dnů od převzetí zboží vrátit. Nepoužité, nepoškozené kompletní zboží v originálním obalu společně s dokladem o koupi převezmeme zpátky.
A jestli se bojíte dělat vánoční překvápka a chcete si být jistí, že dárek se trefí hokejistovi přesně do vkusu, přijďte s ním výstroj vybrat i vyzkoušet do našich kamenných prodejen.
I po přečtení tohohle článku se bojíte dovolit si svému blízkému cokoliv vybrat? Dárkovým poukazem na výběr hokejové výzbroje branku rozhodně neminete.
Nezapomínejte ani na pravidelný servis hokejové výbavy! Aby hokejistovo ledové ostří bylo skutečně ostří, je zapotřebí se o něj pravidelně starat. I kvalitní hokejové brusle potřebují péči, sježděná a otupělá brusle může i talentovaného hráče zbytečně brzdit. Stavte se do našich prodejen, kde vám brusle profesionálně nabrousíme.
Celý tým JBSportu vám přeje krásné a pohodové Vánoce a sportovní nový rok!